Ο Ivan Jovanovic ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ποδοσφαιρικής ομάδας του ΗΡΑΚΛΗ στις 28 Μαΐου 2002. Ο Γιουγκοσλάβος προπονητής γεννήθηκε στη Λόζνιτσα την 8η Ιουλίου 1962. Ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα ως ποδοσφαιριστής σε ηλικία είκοσι ετών στη Ραντ Βελιγραδίου. Από την περίοδο 1989-90 έως και την περίοδο 1998-99 αγωνίσθηκε στον ΗΡΑΚΛΗ.
Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΗΡΑΚΛΗ πραγματοποιήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1989 στον αγώνα Ολυμπιακός Βόλου - ΗΡΑΚΛΗΣ 4-3. Στο συγκεκριμένο ματς, ο Ivan Jovanovic πέτυχε και το πρώτο του γκολ (με πέναλτι).
Συνολικά, έχει φορέσει 271 φορές την «κυανόλευκη» φανέλα, επίδοση που τον κατατάσσει στην όγδοη θέση των κορυφαίων παικτών σε συμμετοχές, στην ιστορία του ΗΡΑΚΛΗ. Ακόμη, έχει πετύχει 52 τέρματα και βρίσκεται στην έκτη θέση του σχετικού πίνακα. Εργάσθηκε ως πρώτος προπονητής στη Νίκη Βόλου και από τον Απρίλιο του 2002 υπήρξε πρώτος προπονητής της ομάδας Νέων του ΗΡΑΚΛΗ. Είναι παντρεμένος κι έχει δύο παιδιά.